Coşkunlar Zeytincilik Logo

Çoşkunlar Zeytincilik


Zeytin Çeşitleri

Sizlere her zaman doğal, sağlıklı ve en kaliteli ürünleri sunmayı hedefleyen firmamızın ürünleri hakkında merak ettikleriniz için iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Sizleri doğal ve kaliteli zeytin çeşitleri ile buluşturmak için hazırız.

Domat Zeytin

Manisa Akhisar ilçesindeki zeytinliklerde bulunur.

Kuvvetli gelişme gösterir erken meyveye yatar, düzenli ürün verir. Yeşil sofralığa yönelik olarak önerilen bir çeşittir. Et çekirdek bağlantısı kuvvetli olmadığından et çekirdekten kolay ayrılır. Bu nedenle dolgulu yeşil zeytin yapımına uygundur. Elle hasat edildiği için her yıl düzenli ürün alınır. Çekirdeklerin köklenme oranı çok düşük olduğu için aşı ile üretimi yapılır. Verticillium solgunluğuna orta derecede duyarlıdır.

Yağ oranı düşük olduğundan genellikle yeşil sofralık olarak değerlendirilir. Yeşil olum döneminde hasat edilen meyveler çeşitli yöntemlerle tatlandırıldıktan sonra çekirdekleri çıkarılarak, oluşan boşluğa biber, havuç badem vs. gibi dolgu maddeleri doldurularak Dolgulu Yeşil Zeytin olarak değerlendirilir.

Çizik Domat Zeytini
Çizik Domat Zeytini

Domat Kırma Zeytin
Domat Kırma Zeytin

Biberli Domat Zeytin
Biberli Domat Zeytin

 

Uslu Zeytini

Manisa'nın Akhisar ilçesi ve civarındaki zeytinliklerde yaygın olan bir çeşittir. Son yıllarda ege bölgesinin diğer yörelerindeki zeytinliklerde de görülmektedir. İyi bakım şartlarında ve sulamanın uygulandığı zeytinliklerde büyük ağaçlar oluşturur. Yeni dikim yapılacak plantasyonlarda ona göre mesafe ara bırakılmalıdır. Meyveleri erken olgunlaşır. Olgun meyvelerinin meyve eti yumuşak olduğundan hasattan sonra taşıma sırasında özenle yapılmalıdır. Uslu zeytin çeşidinin ağaç dokusu yumuşak olduğundan zeytin dal kanseri ve zeuzeuraya duyarlıdır. Soğuğa hassastır. Erken soğuğun oluştuğu yörelerde hasat soğuktan önce yapılmalıdır.

Tam olgunlukta koyu siyah renkli oluşu ve tat yönünden üstünlüğü nedeniyle genellikle siyah sofralık olarak değerlendirilir. Yeşil olarak tatlandırıldığı da görülür.

Gemlik Zeytin

Yüksek verimli bir çeşit olup iyi bakım şartlarında yıllara göre düzenli ürün verir. Erken olgunlaşır. Ege bölgesi şartlarında Mayısın ikinci haftası meyve bağlar, Ağustosun son haftası ile eylülün ilk haftası yeşil, Kasımın ilk yarısı siyah olum dönemidir. Soğuğa karşı kısmen dayanıklı, verticillium solgunluğuna orta derecede duyarlıdır.

Çok amaçlı kullanıma elverişli olmasına rağmen genellikle siyah sofralık olarak değerlendirilir. Sofralık olarak değerlendirilemeyen, sofralık kalitesi dışında kalanlar yağa ayrılır.

Yağlı Sele Gemlik Zeytini
Yağlı Sele Gemlik Zeytini

Kokteyl Yeşil Zeytin
kokteyl

teneke yeşil zeytin


Kokteyl Yeşil Zeytin

Şehzade Siyah Zeytin
ŞEhzade Siyah Zeytin

Akhisar Çizik ZeytinCoşkunlar Zeytincilik   -   Hakkımızda   -   Zeytin Çeşitleri   -   Kırmızı Biberli Yeşil Zeytin   -   Siyah Zeytin   -   Kırma Yeşil Zeytin   -   Çizik Yeşil Zeytin   -   İletişim

© 2018 Coşkunlar Zeytincilik - www.coskunlarzeytincilik.com